Mały Miś w świecie wielkiej literatury

25.03.2024

Zerówkowicze naszej placówki wzięli udział w Projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Od października 2023 r. do końca stycznia 2024 r. dzieci zrealizowały MODUŁ CZYTAMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM.

Rola czytania dzieciom jest nie do przecenienia. Codzienne głośne czytanie zwiększa ich zasób słów nawet o 40 % w porównaniu z dziećmi, którym rodzice nie czytają. Co gorsza w kolejnych latach przepaść między tymi dziećmi stale rośnie. To tylko jeden z bardzo licznych argumentów przemawiających za głośnym czytaniem dzieciom już od najmłodszych lat.

Z inicjatywy Biblioteki SP100 przy ścisłej współpracy z nauczycielami oddziału przedszkolnego, zrealizowaliśmy projekt rozwijający czytelnictwo wśród dzieci oraz wspierający relacje między dziećmi a rodzicami / opiekunami. Wyrazem tej inicjatywy był udział szkoły w projekcie Grupy Wydawniczej Mac kierowanym do przedszkolaków pod nazwą „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego istota polegała na głośnym czytaniu dzieciom w środowisku dla nich najbardziej przyjaznym, a więc w domach, wśród najbliższych. Dzieci otrzymały maskotkę niedźwiadka, który uosabiał słuchacza bajek. W drodze losowania miś wędrował wraz z dzieckiem do domu, gdzie rodzice / opiekunowie czytali „misiowi” wybraną przez siebie książeczkę, a przedszkolak wypełniał na podstawie zasłyszanej lektury karty pracy, dokumentające wykonanie zadania. Akcji towarzyszyły zajęcia przedszkolne zachęcające do czytania książek i korzystania z biblioteki szkolnej.

Projekt wpisał się w najważniejsze kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024. Wspomógł wychowawczą rolę rodziny, rozwijał czytelnictwo i kształtował u dzieci sprawność w czynieniu dobra poprzez prezentowanie właściwych postaw bohaterów literackich, a także umożliwił poznanie polskiej kultury poprzez obcowanie z polską literaturą.